خبر عمومی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار عمومی شهر سبزوار

خبر عمومی

تاریخ خبر: 13 دي 1390 / کد مطلب: 2445 / بازدید: 1261 / اظهار نظر: 0


حل مشکلات کشاورزان مجاور شیراحمد به جلسه ای دیگر موکول شدمدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای با معاون استاندار و فرماندار سبزوار و معاون عمرانی فرماندار و بخشدار مرکزی بر حل مشکلات پیش روی پناهگاه حیات وحش شیراحمد تاکید کرد.
به گزارش سبزوار آنلاین آقا میری با بیان اینکه پناهگاه حیات وحش شیر احمد یکی از ارزشمندترین مناطق زیست محیط کشور محسوب می شود، خاطر نشان کرد: در سالهای ابتدایی  احداث پناهگاه شیراحمد  در این منطقه 63 راس آهو وجود داشت که اکنون این تعداد به 3 هزار راس رسیده است.
وی با اشاره به 32 منطقه حفاظت شده استان با مجموع وسعت 2 میلیون و 500 هزار هكتار گفت: از این تعداد 23 منطقه تحت مدیریت به عنوان مناطق مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست می باشد.
آقا میری علت پراکندگی آهوان منطقه شیر احمد را متناسب نبودن ظرفیت مراتع برای این گونه جانوری عنوان کرد و تاکید کرد: هر چند ما برای فنس كشی ضلع جنوبی پناهگاه شیراحمد اعتبار تخصیص می دهیم اما اختلافات محیط زیست با دامداران منطقه که فاقد پروانه چرا هستند اجازه این کار را به ما نمی دهد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان به اخذ مجوز انتقال 50 درصد از آهوان شیراحمد سبزوار به نوبهار ومه ولات به منظور احیای این دشت اشاره و عنوان کرد: با استفاده از آهوان شیراحمد سبزوار، شیراحمد دیگری در مه ولات در حال شكل گیری است.
وی با بیان اینکه در دشت گود عفیر سبزوار در سال 53  حدود4 هزار راس آهو وجود داشت كه اکنون یك راس آهو نیز وجود ندارد و باید فکری کرد، از تعدد بیشتر این گونه جانوری در چند دشت سبزوار، اولر و فیله شور نسبت به سال گذشته خبر داد.
آقامیری در پایان خواستار برگزاری جلسه كارشناسی مشترك با فرمانداری سبزوار برای حل مشکل هجوم آهوان به مزارع کشاورزان با سه هدف توسعه فرهنگ زیست محیطی در روستاهای مجاور شیراحمد به منظور همزیستی مسالمت آمیز و عدم تبدیل این فرصت سبزوار به تهدید، ارائه راه حل منطقی برای برآورد خسارات وارده به كشاورزان و همچنین برنامه خروج تعدادی از آهوان به مناطق دیگرشد.
معاون استاندار و فرماندار سبزوار نیزدر این جلسه با بیان اینکه وجود مناطق شیراحمد و پروند فرصتی خدادادی  است که در اختیار سبزوار قرار گرفته است، خواستار حمایت و پشتیبانی بیشتر مسئولان در رفع مشکلات و چالش های موجود این مناطق شد.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار سبزوار نیز با بیان اینکه حفظ محیط زیست به عنوان سرمایه ملی وظیفه همه مسئولان را سنگین کرده است، به منطقه پناهگاه حیات وحش سبزوار اشاره کرد و گفت: در بازدیدهای مکرر منطقه شیراحمد، متوجه بروز مشکلات فراوانی توسط آهوان این منطقه برای کشاورزان روستاهای مجاور شده ایم که متاسفانه با برگزاری جلسات متعدد هنوز به نتیجه قطعی برای رفع این مشکلات و رضایت کشاورزان نشده ایم.
محمد کلاته خواستار فنس کشی محل حایل بین روستاها و منطقه شیر احمد و عقد قرارداد با کشاورزان روستاهای مجاوراین منطقه برای تامین علوفه مورد نیاز از آنها شد.
بخشدار بخش مركزی سبزوار نیز به گستردگی منطقه شیر احمد، خشكسالی و كمبود علوفه در این منطقه اشاره کرد و خواستار تخصیص اعتبار مورد نیاز برای محصور کردن این منطقه، عقد قرارداد با کشاورزان برای تامین علوفه و تخصیص خسارت های پرداختی به کشاورزان با توجه به خسارت وارده شد.
گفتنی این جلسه بدون اخذ تصمیمی جهت حل مشکلات کشاورزان خسارات دیده از هجوم آهوان به جلسه مشترک دیگری موکول شد که مشخص نیست کی و با حضور چه افرادی برگزار خواهد شد.اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.