خبر اقتصادی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار اقتصادی شهر سبزوار

خبر اقتصادی

تاریخ خبر: 18 دي 1390 / کد مطلب: 2455 / بازدید: 1831 / اظهار نظر: 0


کاهش 25 درصدی تولید پنبه سبزوارمعاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از کاهش 25 درصدی تولید وش پنبه امسال در سبزوار خبر داد.
به گزارش سبزوار آنلاین محمد جواد ایزدیان این خسارت را ناشی از بارندگی های سیل آسای خرداد ماه، افزایش شدید دما در تابستان و همچنین سرمای زود رس فصل پائیز عنوان کرد.
وی اظهار داشت: از سطح 7 هزار و 800 هکتار پنبه از نوع ورامینی و 2 هزار و 300 هکتار پنبه بومی  جمعا 18 هزار تن وش پنبه برداشت خواهد شد که نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است .
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: تاکنون بیش از 5 هزار تن وش پنبه وارد کارخانجات پنبه پاک کنی سبزوار شده و پیش بینی می شود تا پایان برداشت این رقم به 15 هزار تن برسد حدود 3 هزار تن وش هم از سبزوار خارج شده است.
احمد رفیعی مهمترین مشکلات پنبه کاران را افزایش هزینه های تولید و پایین بودن نرخ خرید وش پنبه دانست و گفت: خرده مالکی و کشت سنتی این محصول موجب شده تا هزینه های تولید افزایش یابد.
وی در ادامه افزود: به منظور کاهش هزینه های تولید، در اردیبهشت ماه سال جاری پروژه توسعه کشت مکانیزه  پنبه با هدف ترویج و آشنایی کشاورزان با مزایای آن در سطح 150 هکتار  اجرا شد که از مهمترین نتایج حاصله می توان به کاهش90 درصدی مصرف بذر، افزایش 30 درصدی عملکرد و سطح زیر کشت، افزایش راندمان آبیاری و در نهایت  کاهش هزینه تولید اشاره کرد.
وی در پایان اظهار داشت: تشکیل و تجهیز شرکت های خدمات فنی، مشاوره ای و ترغیب کشاورزان به یکپارچگی اراضی نیز از دیگر اقداماتی است که در دست اجراست.اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.