خبر مذهبی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار مذهبی شهر سبزوار

خبر مذهبی

تاریخ خبر: 21 دي 1390 / کد مطلب: 2475 / بازدید: 3131 / اظهار نظر: 3


تعزیه خوانی روستای فیض آباد در اربعین حسینیآقای سیدرضا آراسته فیض آبادی  یکی از مخاطبان سبزوارآنلاین با ارسال مطلبی از همشهریان سبزواری و اهالی روستاهای اطراف دعوت کرده که شنبه 24 دیماه با حضور در مراسم تعزیه خوانی روستای فیض آباد بخش داورزن  عزاداری و سوگواری کنند.
مطلب زیر بخش دیگری از پیام ارسالی است:
 40روز با چند روز کمتر از واقعه کربلا و عاشورا گذشته و یزید و یزیدیان در این 40 شبانه روز آب خوش از گلویشان پایین نرفته است.
حالا آنها هم شرمنده زن و فرزند خود هستند و وجدان های بیداری که فقط در روز عاشورا به خواب رفته بود و بلافاصله ندامت و پشیمانی بعد از همان روز عاشورا آغاز شد از خواب بیدار شده است.
وقتی سپاه فاتح به شام  آمد و خبر داد چراغانی کنند که اسرای خارجی را می آورند برخی ساده دلان باور کردند اما زینب این قهرمان آزاده و این بزرگ زن تاریخ جهان با آنهمه مصیبت و مشقت و غم و خستگی و از دست دادن بهترین یاران و خویشان و برادران و فرزندانش آنچنان رعشه براندام کوفه و کوفیان و شامیان انداخت که هنوز هم دیوارهای مسجد و بارگاه شام که یزید در آنجا از اسرا پذیرایی کرد از صدای علی گونه زینب به خود می لرزد.
وای که این زن چه کرد آن روز با یزید که می خواست با طعن و غرور همه عقده های خود نسبت به فرزندان زهرا و علی را مقابل زینب بروز دهد.
زینب اما چنان نهیبی به یزید زد که مو بر بدن همه مردان و نامردان محفل راست شد.
اما حرمسرای یزید و زنهای اندرونی یزید حکایتی دیگر داشتند.
آنها وقتی فهمیدند این به اصطلاح خارجی ها فرزندان پاک ترین و صالح ترین مردمان بوده و هستند لعن و نفرین بود که به شوهران خود روا می داشتند و تازه آن موقع بود که یزید پلید روز و شبش تیره و تار شد و خواب و آرام نداشت.
زینب با شجاعت علی گونه خود چنان جرات و شهامتی به مردم داد که توانستند از سوراخ موش بیرون آیند و زمرمه انتقام شهدا را در کوچه و بازار سردهند.
این حکایت هر سال و هر روز بعداز گذشت 1400 سال تکرار می شود و ما شیعیان هر سال با شکوه تر از سال قبل ارادت خود را به قیام حسین و راه حسین و زینب نشان می دهیم.
اما حکایت روستای ما فیض آباد با بر پایی تعذیه حکایت های جالب و خاص خودش را دارد و به رغم اختلافات گاه و بیگاه هیچگاه مراسم عزاداری و تعذیه خوانی روزهای عاشورا و اربعین در این دیار کهن قطع نشده است.
اکنون و به واسطه اینکه تعداد تعذیه خوان ها بیشتر از آن نقش هایی است که باید ایفا کنند تعزیه روزهای عاشورا و اربعین توسط دو گروه از همان مردم آبادی برپا می شود که اربعین امسال در روز شنبه 24 دی ماه در میدان بزرگ روستا مقابل مسجد جامع فیض آباد برگزار می شود توسط تعذیه خوان های تیپ جوانتر خواهد بود و از هم اکنون این جوانها به فکر برپایی با شکوه آن هستند.
امسال روز عاشورا هم بسیار پربار و خوب توسط گروه پیشکسوت تر تعذیه روز عاشورا برپا شد و این حکایت و همه اینها بهانه ایی است تا مردم فیض آباد ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان و یاران با وفایش نشان دهند.
از همه علاقمندان به خصوص مردم شهرستان سبزوار و روستاهای اطراف هم دعوت می کنیم که در این مراسم تعذیه خوانی حضور یابند. اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


3 نظر در صف تاييد است.