خبر اقتصادی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار اقتصادی شهر سبزوار

خبر اقتصادی

تاریخ خبر: 31 تير 1391 / کد مطلب: 2566 / بازدید: 2631 / اظهار نظر: 0


صنعت اکوتوریسم و راهکارهای اجرایی شدن این صنعت در سبزوارصنعت اکوتوریسم  و راهکارهای اجرایی شدن این صنعت در سبزوار یکی از مخاطبان سبزوارآنلاین طی پیامی به صنعت اکوتوریسم پرداخته م چند مورد از راهکارهای اجرایی شدن این صنعت را نگاشته است که در ادامه می خوانید.

سبزوار آنلاین برای این مخاطب عزیز آرزوی موفقیت می کند.


اکوتوریسم بیان علاقه مندی انسان به مظاهر طبیعی و جاذبه های ذاتی آن می باشد که در سالهای اخیر با صنعتی شدن جوامع، پیشرفت صنعت حمل ونقل و نیازمندی به گذران اوقات فراغت جهت کاهش فشارهای روانی با استقبال چشمگیری روبرو شده است.
با نگاهی واقع بینانه به شهرستان سبزوار که از نظر وسعت مقام اول واز نظر جمعیت مقام دوم را در سطح استان خراسان رضوی به خود اختصاص داده است با تنوع پدیده های طبیعی، ژئومورفولوژیکی و میکرو اقلیم های متعدد مواجه هستیم که هر کدام به نحوی می تواند سهم قابل توجهی از این صنعت نوپا را به خود اختصاص دهد.
قرار گرفتن در مسیر مهمترین راه ارتباطی (تهران- مشهد) با قابلیت جابه جایی سالانه بیش از 20 میلیون مسافر موقعیت مطلوبی را در جهت فراخوانی گردشگران اکوتوریستی سبزوار فراهم کرده است.
فاصله اندک کوه و کویر با مجموعه ای از جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد از جمله دو رشته کوه عمده ،جغتای به طول 110 کیلومتر و کوه میش به طول 90 کیلومتر با قله ها و صخره های بکر و بازگشایی نشده که سرچشمه بسیاری از رودهای فصلی منطقه را تشکیل می دهد، عرصه های بیابانی و ماسه زارهای وسیع که بخش اعظم آن شامل تپه های ماسه ای پشته عباس می باشد که در انتها به کویر مزینان و از جنوب به کوه پروند و از غرب به تپه های ماسه ای دشت استپی خارتوران محدود می گردد. تپه های ماسه ای ده نبی نمونه دیگری است که تا شرق روستای حارث آباد ادامه یافته و سپس به تپه های ماسه ای شامکان متصل می شود ،که خود پتانسیل ارزشمندی جهت برپایی تورهای شن نوردی و مسابقات شتر سواری محسوب می شود. و از سوی دیگرمحدوده های حفاظت شده غنی از جمله پناهگاه حیات وحش شیر احمد و منطقه شکار ممنوع پروند با گونه های کمیاب جانوری و گیاهی توانهای اکوتوریستی ما را تشکیل می دهند که در صورت شناسایی آنها به دوستداران طبیعت موجب توسعه اقتصادی، بهبود شرایط زندگی و کاهش نرخ مهاجرت از سطح شهرستان سبزوار خواهد شد.
به دلیل محدودیت زراعی و منابع ارضی در شهرستان سبزوار پدیدۀ مهاجرت بخصوص در مناطق روستایی افزایش چشمگیری یافته است. مهاجرت بی وقفه نیروی جوان و جویای کار به دلیل کاهش فرصتهای شغلی، نیاز به یک راهکارجدید، جهت اشتغال با کمترین فشار ممکن به منابع حساس و شکننده (آب و خاک) را اجتناب ناپذیر ساخته است. با توجه به وسعت زیاد شهرستان و به تبع آن وجود جاذبه های متنوع طبیعی از جمله رخساره های متعدد ژئومورفولوژیکی و تنوع زیستی (گیاهی و جانوری) انتظار می رود با توسعه بخش اکوتوریسم و سرمایه گذاری در طرحهای مختلف گردشگری زمینة اشتغال و محرومیت زدایی فراهم شود.
بر طبق آمار کسب شده در سرشماری سال 1375 جمعیت روستایی شهرستان سبزوار در حدود 08/2 درصد رشد منفی را نشان می دهد و در این میان روستاهای کوهستانی با اینکه دردل طبیعت جای گرفته و از جاذبه های متنوع طبیعی برخوردارند بیشتر از سایر روستاها در معرض پدیده مهاجرت واقع شده اند.
با توجه به ظرفیتهای اکوتوریستی مناطق کوهستانی و سایر نقاط لازم است تا مطالعاتی در زمینۀ زیرساختهای ژئومورفولوژیکی، قابلیتها و تنگناهای طبیعی و فرهنگی موجود انجام شود تا نتایج حاصل از این امکان سنجی به شناسایی مکانهای مناسب جغرافیایی جهت اجرای طرحهای گردشگری و انجام سرمایه گذاریهای لازم منجرگردد.

به طورکلی می توان نتایج بهره برداری از جاذبه های اکونوریستی در سطح شهرستان سبزوار را در موارد زیر خلاصه کرد.
راهکارهای اجرایی شدن صنعت اکوتوریسم (طبیعت گردی ) در شهرستان سبزوار
1- فراهم نمودن امنیت در مناطق گردشگری اولین گام برای تحقق اهداف اکوتوریستی است و در غیر این صورت تمام فعالیت ها در این زمینه بی ثمر رها خواهد شد. با توجه به وسعت شهرستان و دور بودن اکثر مناطق طبیعی از شهر سبزوار لازم است پایگاههای بسیج محلی فعال شده و با تشکیل گروههای گشت و بازرسی سطح نظارت دراین مناطق را افزایش دهند و با مزاحمین امنیت و آسایش گردشگران برخورد شدید و قانونی شود.
2- به دلیل عبور جاده آسیایی تهران مشهد از بخش عمده شهرستان سبزوار، بهترین منبع جذب گردشگر، مسافرانی هستند که دراین مسیردرحرکتند، برای نیل به این منظور، با نصب تابلوهای تبلیغاتی و معرفی جاذبه های اکوتوریستی در ابتدای محورهای مورد نظر و ایجاد کمپ های اسکان موقت با ارائه حداقل خدمات، می توان گامهای اولیه وکوتاه مدت را در این زمینه برداشت. در کنار این اقدامات اولیه، توسعه راههای ارتباطی وآسفالته به مناطق اکوتوریستی، راه اندازی مراکز اقامتی- پذیرایی و اورژانس سیار جهت خدمات رسانی بهتر ومطمئن تر به گردشگران در دراز مدت ضروری به نظر می رسد.
3- پیشنهاد می گردد که برای به حداقل رساندن تهدیدهای زیست محیطی و فرهنگی ناشی از توسعه اکوتوریسم، در آغاز اجرای هر طرح گردشگری ضمن تعیین مدیریت واحد در حفاظت و نگهداری از اماکن طبیعی با تشکیل جلسات توجیهی و دعوت از اساتید دانشگاهی سطح بینش و نوع نگرش فرهنگی جامعه، به خصوص قشر جوان را متحول نموده و مانع از تخریب محیط زیست و الگو پذیری کورکورانه در آنها شد.
4- تبدیل کاربری کاروانسراها به مراکز اقامتی- سیاحتی موجب تقویت حس ارتباط با گذشته های این سرزمین شده و انگیزۀ گردشگران را برای بازدید از مناطق اکوتوریستی افزایش می دهد و از سوی دیگرتوجه عمومي به برخی از جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگی شهرستان سبزوار که درحال تخریب می باشد جلب شده و متولیان را ترغیب به حفظ و مرمت از این آثار باستانی خواهند نمود.
5- برگزاری اردوهای گردشگری با همکاری هیات  های کوهنوردی و فدراسیون های ورزشی مانند کوهپیمایی، صخره نوردی، ماسه نوردی و بیابانگردی به مناسبتهای مختلف موجب ترویج فرهنگ طبیعت گردی در بین اقشار مختلف مردم خواهد شد.
6- تهیه بروشورها، چاپ نشریات و ایجاد یک سایت اینترنتی با کمک اداره میراث فرهنگی وگردشگری، فرمانداری و شهرداری به صورت مشترک و هماهنگ، می تواند نقش مؤثری در ارتقاء کیفی تبلیغات و اطلاع رسانی از مناطق اکوتوریستی شهرستان سبزوار داشته باشد.
7- بهره برداریهای اکوتوریستی از محدوده حفاظت شده شیر احمد و ایستگاه تحقیقات جنگلها و مراتع حارث آباد به عنوان یک موزه بیابانی حیات وحش و پایگاه تخصصی بیابان زدایی با استقبال گسترده پژوهشگران و علاقه مندان به جاذبه های زیستی روبرو شده و از طریق ایجاد مراکز خدماتی و رفاهی در این محدوده ها زمینه اشتغال فراهم می شود.
8- فعال نمودن بخشهای صید وشکار با توجه به قرق ده ساله و پرورش گونه های کمیاب جانوری (جبیر و هوبره) در پناهگاه حیات وحش شیر احمد و منطقه شکار ممنوع پروند موجب استقبال چشمگیر گردشگران برای بازدید از این محدوده ها در مقیاس ملی و جهانی خواهد شد.
9- ایجاد امکانات تفرجگاهی از جمله ماهیگیری و قایقرانی تفریحی در کنار سدهای مخزنی سنگرد، کمایستان و یام با توجه به دوام ذخیره آب در طول تابستان، به توسعه گردشگری در این مناطق منجر خواهد شد.
10- ضرورت توجه مسئولین و متولیان کوهنوردی شهرستان سبزوار نسبت به تجهیز و ابزارگذاری دیواره های قابل اطمینان به منظور توسعه صخره نوردی و پر کردن اوقات فراغت جوانان
11- تشویق سرمایه داران محلی به ایجاد یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی در زمینه بهره برداری از مناطق اکوتوریستی موجب بهبود مدیریت اجرایی و به نتیجه رسیدن سریع پروژه های گردشگری در سطح شهرستان سبزوار خواهد شد.
12- ایجاد زیرساختهای لازم برای آموزش رشته های جذابی چون اسکی روی تپه های ماسه ای و قایقرانی بادی در سطوح بیابانی موجب توسعه اقتصادی و افزایش امنیت در این مناطق خواهد شد.
13- با توجه به اینکه شهرستان سبزوار بزرگترین مرکز پرورش شتر به روش سنتی در سطح استان خراسان رضوی می باشد  از این ظرفیت می توان جهت برگزاری تورها و مسابقات شتر سواری درعرصه های بیابانی که وسعت قابل توجهی از شهرستان را در برگرفته استفاده کرد و با تشویق سرمايه گذاران بخش خصوصي زيرساختها و امكانات اوليه در مناطق مستعد بیابانگردی را فراهم نمود.
14- دخالت مردم محلي در امور اجرايي و طرح های گردشگری نقش مهمی در موفقیت اهداف اکوتوریستی وحفظ محیط زیست خواهد داشت و چون رفاهشان به كيفيت این منابع و محيط زيست بستگی دارد، از هرگونه تلاشي به منظور حفظ آن دريغ نخواهند كرد.

یوسف آزاد
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.