خبر فرهنگی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار فرهنگی شهر سبزوار

خبر فرهنگی

تاریخ خبر: 1 آبان 1391 / کد مطلب: 2622 / بازدید: 2606 / اظهار نظر: 1


بزرگداشت ابولفضل بیهقی در زادگاهش برگزار شدآئین بزرگداشت ابولفضل بیهقی مورخ و ادیب  معروف کشور در زادگاهش سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارآنلاین این مراسم به همت اداره فرهنگی و ورزش شهرداری سبزوار و با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان در تالار کاشفی مجتمع فرهنگی هنری اسرار برگزار شد.

دکتر محمد علوی مقدم چهره ماندگار کشور در این مراسم طی سخنانی برگزاری بزرگداشت ابولفضل بیهقی را یک کار فاخر فرهنگی برشمرد.

وی ابولفضل بیهقی را نویسنده هنرمند نامید و افزود: آنچه این نویسنده در تاریخ بیهقی به جا گذاشته است درست و به دور از تملق گویی است. دکتر علوی مقدم تاریخ بیهقی را کتاب جذاب دانست و اظهار کرد: نگارش زیبای این کتاب خواننده را به دنبال خود می کشاند.

وی با تقدیر از اداره فرهنگی و ورزشی شهرداری سبزوار که این مراسم را برگزار کردند بیان کرد: باید برای برگزاری بزرگداشت بیهقی بکوشیم و شهرداری و شورای شهر سبزوار برای برگزاری بزرگداشت این نویسنده سبزواری در سال آینده قدم جلو بگذارد و اگر مشکل مالی در این زمینه وجود دارد از مردم کمک بگیریم.

دکتر علوی مقدم با بیان اینکه دوستداران فرهنگ ، زبان و ادبیات فارسی حاضر هستند برای بزرگداشت این نویسنده و مورخ بزرگ حمایت کنند گفت: اگر حمل به ریا کاری نشود بنده به عنوان یک معلم یک میلیون تومان می پردازم. 

دکتر محمدجعفر ياحقي مصحح تاريخ بيهقي هم در سخنانی گفت: تاریخ بیهقی کتاب عزیز و مهم و غافله سالار نسل فردوسی است.

وی گفت: نام بیهقی بیش از هرنویسنده ای  در لغت نامه دهخدا که  پایه لغت فارسی است به کار رفته است.

وی تاریخ بیهقی را کتاب ادبی تاریخی دانست و افزود: جایگاه بیهقی در نثر فارسی مانند جایگاه فردوسی در شهر است.

دکتر یاحقق به تنظیم آثار موسیقی و تئاتر بر اساس تاریخ بیهقی تاکید کرد و خاطر نشان کرد: تاریخ بیهقی پر از مواد خام برای اجراهای دراماتیک تئاتر است.

وی با بیان اینکه بنده نیمی از عمرم را به فردوسی شناسی گذرانده ام و نیمی دیگر را بیهقی شناسی بر ثبت روز بیهقی در تقویم ملی در اول آبان هر سال تاکید کرد.

دکتر یاحقی علت مهجور بودن بیهقی را شعر محور بودن ایران قدیم  در فرهنگ فارسی بود و دیگری کامل نبودن تاریخ بیهقی دانست.

این استاد ادبیات همچنین خواست که اداره فرهنگ و ارشاد سبزوار نسبت به استخراج سخنان ابولفضل بیهقی و خلق آن در تابلوهایی با خط خوش اقدام نماید.

  اجرای موسیقی سنتی، بیهقی خوانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 ابوالفضل محمدبن حسین بیهقی سال 370 هجري خورشيدي به دنيا آمد و سال 456 خورشيدي از دنيا رفت. او اوايل عمر را در نیشابور به تحصیل دانش اشتغال داشت، سپس به سمت دبیری وارد دیوان محمود غزنوی و حکمرانان بعد از او شد و در سال 418 هجري خورشيدي پس از درگذشت استادش بونصر مشکان به سمت دبیر دیوان شاهی برگزیده شد.

اين مورخ و اديب سال 437 پس از آزادي از زندان، به نگارش «تاريخ بيهقي» مشغول شد.

 
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


1 نظر در صف تاييد است.