خبر فرهنگی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار فرهنگی شهر سبزوار

خبر فرهنگی

تاریخ خبر: 29 ارديبهشت 1392 / کد مطلب: 2628 / بازدید: 2010 / اظهار نظر: 0


حوزه فرهنگ و هنر نگاه ویژه ای می طلبدحوزه فرهنگ و هنر نگاه ویژه ای می طلبد
سبزوارآنلاین: رئیس پیشین اداره فرهنگی ورزشی سبزوار گفت: برای ارتقای حوزه فرهنگ و هنر باید برنامه ریزی اصولی انجام شود و تلاش بیشتری انجام گیرد.
مقصودی با بیان اینکه متولیان عرصه فرهنگ و هنر باید با نشست های مستمر برنامه سالانه تدوین کنند و از برگزاری برنامه های موازی و بی محتوا خودداری کنند اظهار داشت: با پیشینه غنی فرهنگی و مشاهیر و بزرگان عرصه علم و ادب و هنر باید سالانه یک برنامه ملی در سبزوار برگزار شود که در کشور بازتاب گسترده ای داشته باشد.
وی با بیان اینکه می توان شهرداری را همگام با عمران و خدمات به یک نهاد اجتماعی تبدیل کنیم تاکید کرد : شورای شهر باید به یک نهاد اجتماعی، فرهنگی، ورزشی تبدیل شود.
 مقصودی گفت: جای خالی رسانه قوی و مکتوب در شهر بزرگ سبزوار خالی است. وی افزود: شهرهای اطراف مانند نیشابور، کاشمر، اسفراین و حتی بردسکن دارای نشریات مکتوب و ارزشمند و با سابقه چندین سال انتشار دارند در حالی که در سبزوار یک نشریه قوی و قابل دفاع نداریم و نشریات موجود بیشتر شبیه آگهی نامه هستند.
رئیس پیشین اداره فرهنگی ورزشی شهرداری در ادامه به حوزه نشر اشاره کرد و گفت: انتشارات خوبی در سبزوار مشغول به فعالیت هستند و کتاب های خوبی هم در سال های اخیر به چاپ رسیده اند اما به دلیل حمایت نکردن متولیان، بجز تعدادی انگشت شمار هیچکدام به چاپ دوم نرسیده است.
مقصودی تصریح کرد: پتانسیل های فرهنگی سبزوار در حوزه تاریخ خیلی فراوان است بطور مثال بیش از 20 شخصیت ملی از جمله حاج ملا هادی سبزواری، ابوالفضل بیهقی، ابوالحسن بیهقی، خواجه نظام الملک ابن یمین، محمد تقی شریعتی، دکتر علی شریعتی، دکتر محمد علوی مقدم، حمید سبزواری، محمود دولت آبادی و .... که می شود برای اینها حداقل سالی یک کنگره ملی برگزار کرد ولی به قدری ضعیف عمل شده که حتی نسل جوان ما برخی از این چهره ها را نمی شناسند. در بخش موسیقی مقامی هم  در کل کشور تصور خاصی از موسیقی خراسان دارند که این نگاه فقط در موسیقی شمال خراسان(بجنورد) و جنوب خراسان (بیرجند و تربت حیدریه) خلاصه شده در حالی که پتانسیل های موسیقی محلی سبزوار نیز کمتر از این دو خطه نیست. وی با بیان اینکه ضعف ما در این حوزه مشهود است بیان کرد: ما نه یک بانک اطلاعاتی از  افراد و نوازندگان سبزوار داریم و نه آرشیوی برای آیندگان چه برسد به اینکه بخواهیم موسیقی مان را به کشور معرفی کنیم.
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.