خبر عمومی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار عمومی شهر سبزوار

خبر عمومی

تاریخ خبر: 29 آذر 1394 / کد مطلب: 2970 / بازدید: 1705 / اظهار نظر: 1

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت؛


دومین نمایشگاه توانمندی های رسانه های سبزوار با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیر کل فرهنگ استان، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار ، نمایندگان مجلس وتنی چند از مسئولان شهرستان و اهالی رسانه دومین نمایشگاه توانمندی های رسانه های سبزوار افتتاح شد.
علی جنتی پس از بازدید از غرفه های  رسانه های مکتوب و مجازی طی سخنانی اظهار داشت: شهرستان سبزوار به لحاظ پیشینه تاریخی و فرهنگی و همچنین وجود مراکز علمی و دانشگاهی متعدد شایسته آن است که در حوزه رسانه از چند روزنامه وزین برخوردار باشد تا با توزیع آن در سطح کشور توانمندی های این دیار  بیشتر به هموطنان معرفی شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاههای مطبوعات را باعث  توسعه علمی مطبوعات و رسانه ها و نیز شناساندن کارکرد آنها به مردم دانست.
وی با بیان اینکه وزارت ارشاد از برگزاری نمایشگاه های نشریات محلی حمایت می کند گفت: امکان حضور همه نشریات و رسانه های محلی در نمایشگاه مطبوعات تهران وجود ندارد بنابر این انتظار داریم این نمایشگاه ها در مراکز استان ها و شهرستان ها افزایش یابد البته ضوابطی پیش بینی شده که به نشریات و رسانه های محلی توجه بیشتری صورت گیرد.


وزیر ارشاد گفت: مهمترین ویژگی تمدن هر منطقه گستره رسانه آن است و هر مقدار که مطبوعات و نشریات الکترونیک بیشتر باشد نشان دهنده فرهنگ آن سرزمین است.
وی با بیان اینکه طی دو سال گذشته تلاش شده تا فرایند و زمان صدور مجوز نشریات کوتاه شود ادامه داد: صدور مجوز در گذشته مستلزم صرف وقت پنج ساله بود اما هم اکنون در کمتر ازچهار ماه این مجوزها صادر می می شود.
جنتی به تشکیل هیئت نظارت بر مطبوعات هر دو هفته یکبار اشاره کرد و گفت: ما برای هر تعداد متقاضی نشریه مجوز صادر می کنیم برای ما مهم نیست نشریه ای خلاف یا موافق با دولت باشد.
وی با بیان اینکه دولت در برخورد با رسانه ها به طور کامل بی طرف عمل می کند،  افزود: برای برخورد با رسانه های متخلف٬ هیاتی مطبوعاتی وجود دارد که هفت نفر عضو دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط یکی از این اعضا است.وی یادآورشد: دولت مخالف توقیف نشریه است زیرا معتقدیم توقیف یک نشریه باعث عدم امنیت شغلی برای روزنامه نگاران می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : قانون مطبوعات دارای نقدهای زیادی است که برای رفع این نواقص لایحه جدیدی تدوین شده که سال آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود .
وی با تاکید بر اینکه نشریات در سالم سازی فضای جامعه و شفاف  سازی آن نقش بسزایی دارند گفت: اگر رسانه ها ورود قوی تری به مسائل فرهنگی و سیاسی کشور داشته باشند از بسیاری فسادهای مالی جلوگیری خواهد شد.
جنتی با اشاره به اینکه برای حمایت از نشریات کشور ضوابطی توسط اصحاب رسانه تدوین شده  است افزود: سیاست کلی بر این است که امتیازات ویژه تری برای روزنامه نگاران استان های محروم تر در نظر گرفته شود  تا آن ها نیز  بتوانند به استقلال برسند.
وی ادامه داد: در برخی شهرها ممکن است ما اقدامات زیر ساختی انجام دهیم، در برخی از استان ها نشریات خوبی فعال هستند اما متاسفانه چاپخانه ندارند که با کمک بخش خصوصی اقدام به ساخت چنین اماکنی خواهیم کرد.
جنتی  همچنین گفت: همه نشریاتی که در حوزه دین، دفاع مقدس اقتصاد مقاومتی  و ارزش های ملی ما فعالیت می کنند گاهی می توانند تا سه برابر یارانه هایی که پیش بینی شده استفاده کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر توسعه هر چه بیشتر نشریات  اظهار داشت: شهرستان سبزوار با این پیشینه تمدنی به تعداد بیشتری  نشریه و روزنامه چاپی و الکترونکی احتیاج دارد و ما برای هر تعداد متقاضی  مجوز فعالیت داده خواهد شد.
جنتی با اشاره به صدور  4 هزار مجوز نشریه از ابتدای دولت یازدهم تاکنون اظهار کرد: این رقم در مقایسه با سال های قبل رشد داشته است و لذا در این 2 سال فرصت ویژه ای برای نشریات ایجاد شده تا از توانمندی خود استفاده کنند.
وی افزود: همچنین تعداد دو هزار سایت محلی در سطح کشور فعال است که بایستی نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.

اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


1 نظر در صف تاييد است.