خبر اجتماعی سبزوار:

سبزوار آنلاين: اخبار اجتماعی شهر سبزوار

خبر اجتماعی

تاریخ خبر: 15 دي 1394 / کد مطلب: 2972 / بازدید: 1444 / اظهار نظر: 0


انتقاد نایب رئیس اتاق اصناف از ناهماهنگی در برگزاری نمایشگاه ها و بازارچه هاانتقاد نایب رئیس اتاق اصناف از ناهماهنگی در برگزاری  نمایشگاه ها و بازارچه ها انتقاد نایب رئیس اتاق اصناف از ناهماهنگی در برگزاری  نمایشگاه ها و بازارچه ها
نایب رئیس اتاق اصناف سبزوار از ناهماهنگی برخی دستگاه های اجرایی در برگزاری نمایشگاه های فصلی و بازارچه های محلی سطح شهر ابراز ناخرسندی کرد.
مجید غایبی  در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: متاسفانه برخی ادارات به بهانه های مختلف و با یکسری دخالت های اجرایی در امور اصناف اقدام به تأسیس بازارچه محلی می کنندکه تداخل آشکار در امور اصناف است.
وی با اظهار اینکه به صراحت قانون, برای انجام هر فعالیت صنفی قطعاً بایستی مجوز حتی به صورت موقت از طریق اتحادیه ذیربط و اتاق اصناف دریافت شود, افزود: برگزاری نمایشگاه باید از طریق ارائه درخواست و تصویب کمیسیون نمایشگاهی باشد که این کمیته متشکل از نماینده نیروی انتظامی، مرکز بهداشت، شهرداری، اتاق اصناف و سایر اعضا با حضور فرماندار و مدیر تام الاختیار فرماندار تقاضای رسیده را بررسی می کند.
رئیس اتحادیه نانوایان ضمن تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی نمی توانند بدون دریافت مجوز اقدام به برگزاری نمایشگاه کنند, خاطر نشان کرد: در هیچ جای قانون این قضیه پیش بینی نشده و برگزاری نمایشگاه باید با همکاری اتاق اصناف باشد ضمن اینکه می توانند در صورت وجود شرکت نمایشگاهی مانند سایر افراد متقاضی اقدام کنند.
وی با بیان اینکه نمایشگاه به اقتضای زمان و نیازی که در هر شهرستان هست برگزار می شود, ادامه داد:  متاسفانه  ایجاد نمایشگاه هایی به اسم بازارچه های محلی مانند نمایشگاهی که در ایام عید به مدت 10 روز در یک سالن بزرگ با 100 تا 150  غرفه از طرف شهرداری شهرستان برگزار می شود تداخل آشکار در امور اصناف است.
این مسوول در اتاق اصناف سبزوار همچنین برای ارائه مشاوره, برنامه و تجربیات به دستگاه های اجرایی که قصد برگزاری نمایشگاه را دارند اعلام آمادگی کرد و این اقدام را موجب ساماندهی در این حوزه, عدم ایجاد مشکل برای اصناف و شهروندان و همچنین برگزاری بهینه نمایشگاه دانست.
حضور80 درصدی غیربومیان در بازارچه ها تهدیدی برای اقتصاد شهر
عضو اتاق اصناف سبزوار برگزاری نمایشگاه های صنفی را هم فرصت و هم تهدیدی برای شهرستان معرفی کرد و گفت: از این نظر فرصت است که شهروندان از تمام کالاهای تولیدی بازدید و انتخاب مطابق با میل انجام می دهند.
 غایبی در عین حال غیر بومی بودن حدود 80 درصد  غرفه داران را تهدید این نمایشگاه ها عنوان کرد و گفت: این تهدید موجب خارج شده سرمایه از شهرستان می شود و این به نفع ما نخواهد بود.
 وی افزود: برای رفع این معضل بایستی در بازه زمانی برگزاری نمایشگاه ثبت نام حداقل 70 درصدی افراد بومی و 30 درصدی افراد غیر بومی اطلاع رسانی شده و این روند جهت عکس به خود بگیرد.
نایب رئیس اتاق اصناف اضافه کرد: در این صورت این فرصت را به مردم می دهیم که در انتخاب کالا امکان انتخاب تولیدات دیگر شهرها را هم داشته باشند همچنین فرصتی برای الگوبرداری تولیدکنندگان شهرستان هم فراهم شود.
وی همچنین حضور حدود 80 تا 90 درصدی فروشندگان و عرضه کنندگان غیر بومی در این نمایشگاه ها را آسیب جدی برای شهرستان و بدنه اصناف دانست و گفت: برخی اجناس عرضه شده در اینگونه بازارچه های محلی نیز ممکن است ارزیابی نشده و دارای معایب بهداشتی یا فاقد استاندارد باشد.
 غایبی ادامه داد: این درحالی است که اگر این بازارچه ها دارای پروانه کسب و مجوز باشند و افراد ثبت نام کننده و متقاضی غرفه از طرف اتحادیه ذیربط شناسایی شوند در صورت عرضه جنس بی کیفیت, غیر بهداشتی و تقلبی امکان دفاع از حق مصرف کننده را خواهیم داشت و شهروندان با خیالی آسوده خرید خواهند کرد.
وی گفت: علاوه بر این اصناف شهرستان هم با توجه به پرداخت های قانونی، عوارض صنفی, دارایی و اجاره و ... می توانند اجناس خود را عرضه کنند و سود برگزاری این بازارچه ها به اصناف همین شهرستان برسد.
غایبی با تاکید بر اینکه این بازارچه های محلی بایستی حتی از طریق قانون پروانه سیار, موقت و یا دائم بگیرند, گفت: متاسفانه اینکار صورت نگرفته و در این حوزه به صورت خودسرانه فعالیت انجام می گیرد.
وی دریافت استعلام از اداره بهداشت محیط، شهرداری و فضای سبز، سازمان آتش نشانی, نیروی انتظامی به منظور امنیت برقرار کردن و اخذ موافقت اتاق اصناف را برای برگزاری نمایشگاه های صنفی ضروری عنوان کرد.
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.