يادداشت سبزوار:

سبزوار آنلاين: يادداشت هايي درباره شهرستان سبزوار

يادداشت

تاریخ يادداشت: 2 دي 1389 / کد مطلب: 645 / بازدید: 1899 / اظهار نظر: 4


برکناری شهردار ضرورت یا مصلحتبرکناری شهردار ضرورت یا مصلحت عیدی می رود. این مرتبه هم مانند دفعه های گذشته شاید شایعه ای بیش نباشد.
برخی از اعضاء شورای شهر گرچه از عملکرد شهردار به خصوص بی توجهی های او به مصوبات شورا دل خوشی ندارند اما به آسانی هم نمی توانند روی گزینه بهتری به اجماع نظر برسند و برای معرفی شهردار جدید راه سختی را پیش رو دارند.
با نگاهی به فعالیت های شهردار می توان به این نکته رسید که اگر تغییری انجام نشود شهردار 38 ساله سبزوار راهی طولانی برای توسعه شهری پیش رو دارد.
عملکرد شهردار در 3 سال گذشته را می توان از 3 منظر بررسی کرد؛ نخست حوزه عمرانی که سهم زیادی از ناکامی های وی در این حوزه خلاصه می شود، نیمه تمام ماندن پل پیامبر اعظم(ص)، ساماندهی نامناسب ورودی های سبزوار، ساخته نشدن پارکینگ و فرهنگسرا، اجرا نشدن کمربند سبز شهر، و بازگشایی نشدن معابر و ... از جمله طرح هایی است که از زمان روی کار آمدن وی به اتمام نرسیده و برخی از آنها با روند موجود ده ها سال زمان نیاز دارد تا تکمیل شود.
در حوزه فرهنگی، در عملکرد شهرداری سبزوار فراز و نشیب های زیادی به چشم می آید. عمده فعالیت فرهنگی شهرداری صرف برگزاری یادواره شهدا، محافل قرآنی و جشن های اعیاد ملی و مذهبی شده برنامه هایی که برخی اوقات به دستور موکد برخی اعضای شورای شهر انجام پذیرفته و در بسیاری موارد با برنامه های فرهنگی دیگر ارگان ها موازنه کاری شده است. بطور کلی  شهرداری در حوزه فرهنگی عملکرد قابل قبولی نداشته است که عمده علت آن نبود سازمان فرهنگی هنری در شهرداری است.
در حوزه شهری نیز هنوز هستند مشکلاتی که بر پیکره شهر سبزوار کهنه شده اند، عدم ساماندهی دست فروشان و میوه فروشان، جمع آوری متکدیان، ترافیک در خیابان های اصلی، مشکلات فاضلاب و قنوات قدیمی، بافت فرسوده کوی گلستان و در مجموع مبلمان نازیبای شهری که هر تازه واردی آنرا به خوب لمس و از آن گلایه دارد، از جمله این مشکلات هستند. البته حل برخی از این معضلات نیاز به مساعدت دیگر دستگاه های اجرایی شهرستان می باشد که در این زمینه نداشتن تعامل مناسب شهردار با مدیران این دستگاه ها و خبرنگاران یکی از نواقص پیش رو است.
نقد عملکرد شهردار را نمی توان  در این چند جمله خلاصه کرد و مسائل مهم دیگری از جمله جذب اعتبارات دولتی و نحوه هزینه شدن و محکوم شدن شهرداری در دادگاه ها برای پرونده های اختلافی باقی است اما عیدی موفقیت هایی را نیز در کارنامه خود دارد که می توان به ارتقاء درجه شهرداری از 9 به 10، جدیت در جذب اعتبارات عمرانی در مرکز استان و پایتخت، مبارزه با زمین خواران و اعاده حقوق شهروندان، ساخت فاز یک پارک شهدای گمنام که در واقع به نام وی ثبت خواهد شد، خرید ماشین آلات  و تجهیزات، بهسازی معابر و خیابان های محله های حاشیه، تعامل با مراکز آموزشی و علمی در راستای حل کارشناسی مشکلات شهری، کمک به ورزش شهرستان و به روز کردن سیستم اداری به فناوری اطلاعات اشاره کرد. 
و نکته آخر اینکه بررسی ماندن یا رفتن عیدی از شهرداری با نقاط قوت و ضعفی که اشاره شد، کار آسانی برای اعضای شورای اسلامی شهرنیست. عیدی که هیچ گونه سابقه اجرایی در مدیریت شهری نداشت اکنون تجربه هایی را کسب کرده که در صورت برکناری وی باید حداقل گزینه ای به مراتب قوی تر انتخاب شود، حال؛ ماندن یا رفتن عیدی از شهرداری به ضرورت دانستن یا مصلحت اندیشی شورائیان برمی گردد. اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


مزینانی
10 مخالف 7 موافق
همیشه همینطور بوده دود دعواهای سیاسی به چشم مردم میره
عیدی از اول هم نه تخصص داشت نه تجربه انهم شهرداری بزرگترین شهر ستان استان
در همان روزهای انتخاب شهردار یکی از اعضای محترم شورا پس از ارایه برنامه های کاندیدهای شهرداری گفته بود بهترین نفر و بهترین برنامه ها متعلق به آقای صالحی شهردار موفق ششتمد است ولی حیف که او دوم خردادی است !!!!!!!!!!1
رضا مغيسه
8 مخالف 11 موافق
حيف ازمهندس عيدي براي اين شوراي بي انصاف اميد كه گزينه بعدي بهتر باشه
سبزواري مقيم تهران
4 مخالف 13 موافق
باتشكر ازنويسنده مقاله ونقد منصفانه ايشان كه هم نقاط ضعف وهم قوت شهردار راعنوان نموده.بايد گفت كه اين بار اول نيست كه شورا درتعويض يا انتخاب دچار اشتباه ميگردد.حال كه عيدي با تحميل هزينه هاي فراوان به سيستم ومردم تجربه كسب نموده هوس تعويض به سرش زده .چنانچه گزينه اي بهتر وباتجربه ترودست پاكتر از عيدي سراغدارند بدون شايعه پراكني معطل نكنند و تعويض كنند .درغير اين صورت اين شايعات وگفت وگوهاغير از دلسردي شهردار وكاهش خروجي چيزي دربر ندارد