گزارش سبزوار:

سبزوار آنلاين: گزارش از شهر سبزوار

گزارش

تاریخ گزارش: 27 آذر 1390 / کد مطلب: 2383 / بازدید: 23830 / اظهار نظر: 3


گزارشی از حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سبزوارگزارشی از حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به سبزوار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعد از حضور در شهرستان های فریمان و نیشابور راهی خوشاب شد تا شبکه بهداشت و درمان این شهرستان را افتتاح کند. وی سپس به سبزوار آمد تا علاوه بر افتتاح چند طرح آموزشی و خدماتی در جمع دانشجویان و اساتید به سخنرانی بپردازد.
به گزارش سبزوار آنلاین دکتر دستجردی در این نشست که با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سالن این دانشگاه برگزار شد با تمجید از نحوه آموزش در وزارت بهداشت گفت: هیچ رشته ای به جزء رشته های علوم پزشکی برنامه ای به نام طرح نیروی انسانی و خارج از مرکز ندارند و گذراندن این طرح مختص دانشجویان علوم پزشکی است ما این تکلیف را بر دانشجویان خود تحمیل می كنیم تا در عرصه عمل مشکلات کمتری داشته باشند .
دکتر مرضیه وحید دستجردی  بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مجوز و امکان ارتقاء رشته های مختلف و مجوز استخدام هیات های علمی را باید دنبال کند، اظهار داشت: با وجود همه کمبودهای موجود، تربیت یكهزار دانشجو توسط حدود 75عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار قابل تقدیر است.
وی افزود: در مدت حضور 2 ساله بنده در وزارت بهداشت 120 هزار دانشجو در كشور مشغول به تحصیل بودند که اکنون با افزایش تحصیلات تكمیلی، ورودی های کارشناسی ارشد و phd دو برابر شد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه مشخصی برای ارتقاء سلامت جامعه دارد  اظهارداشت: وزارت بهداشت و درمان 20 هزار خانه بهداشت، 6 هزار مرکز بهداشتی درمانی وپایگاه های بهداشتی، 2 هزار اوژانس های 115 و 800 بیمارستان تخصصی و فوق تخصص را غیر از بیمارستان های درمان بستر را در کل کشور به خود اختصاص داده است لذا یکی از بزرگترین دستگاه های خدماتی و آموزشی  کشور است.
 وی با اشاره به درخواست ایجاد دانشکده و توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه سبزوار با بیان اینکه رویه ما دروزارت بهداشت در شورای گسترش علوم پزشکی سختگیری های بی مورد و برخورد انقباضی نیست تصریح کرد: فکر نکنید مجوزها مختص ماست و نمی خواهیم آنرا به مجموعه ای بدهیم، در صورت فراهم شدن بستر مناسب، فضای فیزیکی، مهیا بودن تجهیزات در حد مقدور براساس برنامه ریزی های وزارت بهداشت، ارتقای آموزش، تحقیقات، پژوهش و فناوری را در دانشگاه های علوم پزشکی خواهیم داشت.
دکتر دستجردی  با تاكید براینكه باید مراقب كیفیت های خود در آموزش باشیم، افزود: كیفیت آموزش در دانشگاه های علوم پزشكی برای ما بسیار مهم است چرا كه جان انسان ها در دست دانشجویان ما قرار می گیرد و ما نمی خواهیم دانشجوی فله ای بدون کیفیت تربیت كنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه آموزش های دانشگاه علوم پزشکی تجمیع یافته است و تنها آموزش تئوری نیست خطاب به دانشجویان گفت: خوب درس بخوانید و از این فرصتی که دارید استفاده کنید چرا که آینده کشور و سلامت مردم ما به دست شما می باشد.
دکتر دستجردی با بیان اینکه دانشجویان سبزواری الگو نمونه ای در اخلاق، مفاهیم دینی برای دانشجویان کشور هستید عنوان کرد: کسب مقام های ممتاز در جشنواره ها و مسابقات قرآنی و علمی گواه این مطلب است با وجود اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه نوپا و جوانی است این مهم مدیون روحیه انسانی، فضای حاکم، هیات رئیسه و هیات های علمی دانشگاه سبزوار است جایی که بزرگانی چون حاج ملا هادی سبزواری و دیگر بزرگان در آن تربیت شده اند.
وزیر بهداشت ادامه داد: براساس سند چشم انداز ما بایستی در ایران هزار و 404 سرآمد کشورهای منطقه در بحث بهداشت و سالمترین مردم منطقه را داشته باشیم و این مهم جزء با تلاش و کار شبانه روزی حاصل نخواهد شد.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی موافقت خود و معاونت درمانی این وزارت را با ارتقای مدرک كاردانی فوریت های دانشگاه علوم پزشكی سبزوار به كارشناسی اعلام كرد و افزود: اگر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار این آمادگی را داشته باشد این مورد برای تصویب در شورای گسترش مطرح خواهد شد.
وی ادامه داد: تعداد زیادی از دانشجویان بحث انتقالی از این دانشگاه را داشتند پس این همه دانشجویی که در این دانشگاه قبول می شوند اگر بخواهند در محل زندگی خود ادامه تحصیل دهند پس این هزینه هایی که برای ساختمان دانشگاهی، بیمارستان، هیات علمی، مرکز تحقیقات سالمندی وsph می شود برای چه چیز است.
دکتر دستجردی تصریح کرد: شدت و میزان نقل و انتقالات شایسته کسانی که در سبزوار درس می خوانند نیست، تعداد بالای تقاضای نقل و انتقالات دانشجویان از این دانشگاه علوم پزشكی هم امتیاز منفی برای یك دانشگاه است كه برای رفع آن كیفیت ها باید افزایش یابد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش های پزشکی با بیان اینکه امسال 23 هزار پرستار، ماما، فوریت های پزشکی  و تکنسین اتاق عمل و بیهوشی استخدام شده اند در خصوص بکارگیری کم ماماها که توسط یکی از دانشجویان مطرح شده بود اظهار داشت: کلا در کشور استخدامی کم است در قانون ارتقای بهره وری که 23 هزار نیرو استخدام شده اند بعد از پرستاری رشته مامایی آمار خوبی در استخدام داشته است امسال باید با كمك نمایندگان مجلس شورای اسلامی 12 میلیون نفر از جمعیت شهری كشور تحت پوشش پزشك خانواده و نظام ارجاع قرار گیرند که اگر بتواینم بعضی از برنامه های وزارت بهداشت را در این طرح اجرایی کنیم هیچ کدام از فارغ التحصیلان نظام پزشکی بیکار نخواهند ماند.
دکتر دستجردی از تمهیداتی برای ادامه كار مراكز درمان بستر در پیش از سفر چهارم ریاست جمهوری به استان خراسان رضوی در شهرهای تابعه سبزوار و شهرستان خوشاب خبر دادو افزود: این تمهیدات به صورت بیمارستان های 24 تختخوابی و یا درمان بسترهای 10 و 15 تختخوابی است.
 وی با اشاره به احداث بیمارستان 220 تختخوابی حشمتیه و وجود 600 تخت فعال موجود در حوزه دانشگاه علوم پزشکی افزود:  حدود 70 تخت برای رسیدن به آنچه در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده در سبزوار كم است که این تعداد در آینده قابل تامین می باشد.
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای و خوشاب در مجلس شورای اسلامی نیزگفت: احداث دانشکده دندانپزشکی سبزواریکی از مهمترین درخواست های سبزواری ها می باشد که امکانات  احداث آن نیز فراهم شده است.
محمد رضا محسنی ثانی با اشاره به مشارکت های مردمی سبزوار در آبادانی این منطقه افزود: فرودگاه سبزوار به عنوان یکی از زیرساخت ها می تواند درجذب اساتید مختلف و سرمایه گذاران موثر باشد فرودگاهی که به عنوان تنها فرودگاهی کشور  با ارزش یک میلیاردو 200 میلیون تومان توسط مردم و خیرین ساخته شد. وی ادامه داد: خیرین سبزواری ساختمانی در چهار طبقه با یك هزار و 100 متر مربع بنا و ارزش 12 میلیارد ریال در اختیار دانشگاه علوم پزشكی سبزوار قرار داده اند  که امیدواریم مقام عالی وزارت با صدور مجوز دانشکده دندان پزشکی  موافقت نمایند.

محسنی ثانی با بیان اینکه تمام سرمایه ما سبزواری ها چیزی جز علم و معرفت، پژوهش و تحقیق، دانشگاه و حوزه نیست اظهار داشت: 27 هزار دانشجو در سبزوار در دانشگاه های متعدد مشغول تحصیل هستند که این نشان می دهد سبزوار پتانسیل خوبی از نظر علمی دارد و این برای سبزوار یک مزیت محسوب می شود که بتواند به عنوان قطب علمی و تکنولوژی به مردم کشورمان ارائه خدمت دهد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: ظرفیت های سبزوار در حد بسیار خوبی پیش می رود ما در بخش های درمانی مشکلاتی داریم قرار بود در برنامه پنجم توسعه بیمارستان های ما به 900 تختخواب برسند که برای رسیدن به این مهم امیدواریم مجوز یک بیمارستان 300 تختخوابی را وزارت بهداشت ارائه دهند تا به درصدی از سقف برنامه پنجم توسعه در بخش بهداشت و درمان برسیم.
وی با توجه به اینکه در شهرستان های جوین، جغتای و خوشاب با مشکلاتی در حوزه امکانات و تخت و نیروی متخصص روبرو هستند ادامه داد: اورژانس ها، متخصص ها و امکانات در حد بسیار کمی است که امیدواریم زمینه ارتقای آن فراهم شود.
محسنی ثانی با بیان اینکه سبزواردر کریدور اصلی شرق به غرب و آسیای میانه قرار گرفته و سالانه 22 میلیون زائر از این مسیر تردد می کنند اظهار داشت: راه اندازی اورژانس هوایی در مسیر سبزوار می تواند بسیار موثر باشد .
نماینده دیگر مردم سبزوار در مجلس گفت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از لحاظ مذهبی و معنوی از اوایل انقلاب تاکنون جزء سرآمد ترین دانشگاه های کشور  بوده است.
بروغنی با بیان اینکه سبزوار از لحاظ جمعیت و وسعت از 6 استان کشور بزرگتر است افزود: با توجه به اینکه حوزه سبزوار کویری است و کویر هم انسان های سخت کوشی بار می آورد چه خوب است که زمینه رشد وگسترش رشته های پزشکی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه تقویت شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در این نشست به تشریح توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی سبزوار پرداخت و گفت: اخذ هر گونه زیر میزی توسط پزشکان در سبزوار ممنوع است.
دکتر کاظم حسن پور با بیان اینکه راه اندازی آنژیوگرافی، جراحی قلب و رادیوتراپی برای دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اخذ شده است، ابراز امیدواری کرد با راه اندازی این دو مرکز و حضور متخصص رادیوتراپی ، تیم تخصصی و فوق تخصصی سبزوار کامل شود.
وی با بیان اینکه در حوزه اورژانس 115 تلاش های فراوانی صورت گرفته است، گفت:  امیدواریم با افتتاح اتوبوس آمبولانس 115 سبزوار به شرایط مطلوبتری در این حوزه برسد.
دکتر حسن پور از افتتاح نقشه فرهنگی و سلامت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز خبر داد و افزود: نخستین مرکز تحقیقاتی  سالمندانSTH  در سبزوار به بهره برداری رسید که امیدواریم در ارتقاء سلامت و سطح علمی سبزوار موثر باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه سبزوار جزو نادرترین دانشگاه های کشور است که پرداخت کارانه و اضافه کار کارمندان را در موعد مقرر انجام داده ، به کسب مقام های این دانشگاه در حوزه فرهنگی و جشنواره های مختلف پرداخت .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ادامه خواستار افزایش تجهیزات پزشکی، اخذ مجوز برای برخی رشته ها در کارشناسی ارشد و دکترا و امکان ادامه تحصیل کارشناسان فوریت پزشکی را در مقاطع بالاتر شد.
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


نامشخص
4 مخالف 3 موافق
با سلام وتشكر لطفا نظرات را بدون نام وبصورت محرمانه بنويسيد وراز نگهدار باشيد با تشكر از زحمات شما ودست اندر كارانتان كه صادقانه تلاش ميكنيد وزحمت ميكشيد
با سلام لطفا بگوييد چرا كارانه وبرخي حق وحقوقات مرتب پرداخت نميشود