گزارش سبزوار:

سبزوار آنلاين: گزارش از شهر سبزوار

گزارش

تاریخ گزارش: 20 دي 1390 / کد مطلب: 2474 / بازدید: 2581 / اظهار نظر: 2


گزارشی از وعده های فراموش میدان اسراراز چهار راه بیهق به سمت جنوب که می آییم شلوغی و ترافیک نه تنها کمتر نمی شود بلکه بیشتر نیز می گردد، میدان اسرار سبزوار و تجمع افراد زیادی در اطراف آن خود علت عمده شلوغی این میدان محسوب می شود افرادی که از سال های گذشته در بحث فروشندگی طیور، خرید و فروش پوست دام و فروشندگی لوازم به اصطلاح دست دوم فعالیت داشته و دارند. وجود این مشاغل کاذب چهره نازیبایی را از این میدان ترسیم نموده چهره ای که با تغییر در مبلمان میدان نیز تغییر پیدا نکرد.
گرچه برای حل معضلات پیش روی این میدان تاکنون جلسات متعددی برگزار شده بود اما گویا تعهدات ادارات در ان جلسه بایگانی شده و راه به جایی نبرده است بهر حال این موضوع حکایتی از عدم تعامل مسئولان در حل مشکلات شهری دارد.
برای بررسی این معضل گفتگویی با برخی مسئولان ادارات ذیربط داشتیم که از نظرتان می گذرد.

مرکز بهداشت فقط اطلاع رسانی و آموزش می دهد
رئیس مرکز بهداشت سبزوارگفت: مرکز بهداشت به عنوان یک ارگان نظارتی در رابطه با مسائل و مشکلات بهداشتی در سطح شهر فعالیت دارد این مرکز مجری نیست در واقع تذکر دادن برای عواملی که تهدیدی برعلیه بهداشت عمومی باشد برعهده این نهاد می باشد، اما در مراکز عرضه کننده مواد غذایی مثل رستوران ها و فروشگاه ها که دارای پروانه کسب هستند قانون این اجازه را به مرکز بهداشت داده  و مرکز بهداشت می تواند مستقیما بدون هماهنگی با دیگر ارگان ها در این حوزه وارد عمل شود و متخلفین را به دادگاه معرفی و در مواردی بعد از چندین بار تکرار تذکر و تخلف اقدام به پلمپ این مراکز کند.
دکتر محمد رضا شگرف نخعی در خصوص میدان اسرار اظهار داشت: فروش طیور زنده و پوست دام از نظر بهداشتی منع قانونی دارد و در واقع نظر ما بر این است که باید جلو این کار گرفته شود ما این موارد را به دفعات متعدد به ارگان های ذیربط اعلام کرده ایم همچنین در کارگروه سلامت و امنیت غذایی این مشکلات را مطرح ساخته ایم تا اقدامات لازم برای برخورد با فروشندگان میدان اسرار فراهم شود.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی و آموزش از وظایف مهم و اصلی مرکز بهداشت سبزوار است عنوان کرد: مرکز بهداشت برای جلوگیری از فعالیت این افراد تابلویی را در میدان اسرار نصب کرده است همچنین بازرسان مرکز بهداشت به دفعات مکرر به افرادی که در آن قسمت فعالیت دارند تذکرات و آموزش های لازم را  اعلام کرده اند.
دکتر نخعی ادامه داد: قانون برای هر سازمان و ارگان محدوده ای قرار داده است تا در آن محدوده فعالیت کند مرکز بهداشت هم خارج از این محدوده نمی تواند اقدام به جمع آوری این افراد کند تنها کاری که می توانیم در این خصوص انجام دهیم فقط اطلاع رسانی و آموزش دادن به افراد است.
رئیس مرکز بهداشت سبزوار افزود: وضعیت نابسامان میدان اسرار سبزوار و فروشندگی در آن کاملا رفتاری غیر بهداشتی و تهدیدی علیه  بهداشت عمومی است عرضه پرنده زنده نباید در سطح شهر انجام شود اگر قرار است این اتفاق بیفتد باید در مکانی خارج از شهر صورت گیرد  و مسائل بهداشتی در این رابطه رعایت شود.
وی با بیان اینکه بارها درجلسات مختلف این موضوع را به شهرداری، دامپزشکی، فرمانداری، نیروی انتظامی و دادستان که اعضای کارگروه سلامت هستند اعلام کرده ایم گفت: بحث فروش طیور بر عهده اداره دامپزشکی سبزوار است و باید اداره دامپزشکی این مهم را پیگیری کند.
دکتر شگرف نخعی با اشاره به اینکه در وهله نخست ما معتقدیم هیچ گونه دلیل و توجیهی برای افرادی که در این میدان دست فروشی می کنند مورد قبول نیست، افزود: اعضای کارگروه سلامت به این نتیجه رسیده اند که باید مکانی خارج از شهر برای آن ها در نظر گرفته شود مانند میدان دام که در خارج از شهر وجود دارد و در کل باید وضعیت نا مناسب میدان اسرار از این حالت خارج شود.
رئیس مرکز بهداشت سبزوار در پاسخ به سوال خبرنگار ما که  نصب تابلو (فروشندگی طیور زنده در این مکان ممنوع است) در میدان اسرار تنها برای رفع تکلیف است گفت: اینچنین نیست با توجه به اینکه آموزش و اطلاع رسانی از وظایف اصلی مرکز بهداشت است ما قبل از هر برخوردی باید به مردم آموزش دهیم چه از طریق نوشتاری مثل نصب تابلو و یا آموزش چهره به چهره که بازرسان مرکز بهداشت این کار را برعهده دارند و از آنجایی که فروشندگی طیور و پوست احشام هم برای فرشندگان و هم خریدار خطراتی دارد وظیفه خود دانستیم تا برای اطلاع رسانی اقدام به نصب این تابلو کنیم.
وی ادامه داد: من از تمامی کسانی که مرتبط با این موضوع هستند خواستارم تا با قاطعیت با افرادی که با فروشندگی در این میدان تخلف می کنند برخوردی جدی داشته باشند و بهانه بیکارشدن این افراد را دلیل اهمال در برخورد با این افراد ندانند، سلامت مردم در ارجحیت است و هر چیزی که بخواهد سلامت عمومی جامعه را تهدید کند باید با آن برخورد شود.
دکتر نخعی ادامه داد: قرار بود اداره دامپزشکی سبزواربرای فروشندگان طیور در میدان اسرار مکانی را مشخص کند که تاکنون چنین اتفاقی صورت نگرفته است، معتقدیم جمع آوری فروشندگان از میدان اسرار سبزوار باید هرچه سریعتر انجام شود چرا که تهدیدی جدی برای سلامتی افراد می باشد.


ساماندهی فروشندگان طیور از دامپزشکی به شهرداری واگذار شد
در ادامه گزارش به سراغ رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار رفتیم، دکتر جغتایی گفت: مردم از قدیم الایام عادت داشتند برای خرید و فروش طیور به میدان اسرار مراجعه کنند وضعیت نامطلوب و غیربهداشتی میدان اسرار به حدی رسید تا کارگروهی به نام سلامت و امنیت غذایی در این خصوص تشکیل شد.
وی با بیان اینکه از سال 1384 اقدامات جمع آوری فروشندگان طیور در میدان اسرار در دستور کار قرار گرفته اظهار داشت: موضوع فروشندگی طیور در میدان اسرارکه یکی از میادین اصلی و قدیمی شهر است از لحاظ بهداشتی و وجه عمومی به هیچ عنوان مورد تائید ما نیست. با توجه به اینکه پرندگان موجب آلودگی محیط و انتقال بیماری می شوند از سال های گذشته دامپزشکی اقدامات مختلفی از جمله تذکر، پیگری های قانونی و ضبط اموال و ارسال به دادگستری انجام داده است.
ولی الله جغتایی افزود: مهمترین هدف ما جمع آوری فروشندگان طیور و پوست دام از محل بوده است متاسفانه با توجه به پیگیری های زیادی که انجام دادیم به دلیل همکاری نکردن ادارات و ارگان های دیگر نتوانستیم در رسیدن به هدفمان موفق باشیم.
وی تصریح کرد: تعدادی از این فروشندگان را در گذشته به اتهام فعالیت علیه بهداشت عمومی و خرید و فروش غیر بهداشتی در کنار خیابان به مراجع قضایی معرفی کردیم و متخلفین با دادن تعهد و پرداخت جریمه ای اندک آزاد شدند و دوباره با حضوردر میدان اسرار به فروشندگی پرداختند همین امر باعث شد تا عملا نتیجه ای از این کار نگیریم.
جغتایی افزود: قضیه را چندین بار در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی مطرح کردیم قرار بر این شد تا شهرداری برای اساسی شدن این کار بازارچه ای را برای فروشندگان طیور در نظر بگیرد ساماندهی فروشندگان 2 مزیت بسیار مهم داشت یکی اینکه میدان اسرار از این وضعیت نامطلوب خارج می شد و دیگر اینکه همه پرنده فروش ها در یک مکان و در یک غرفه جداگانه  استقرار می یافتند.
وی ادامه داد: دامپزشکی از این طرح استقبال خوبی کرد چرا که می توانستیم هر چند روز بنا به مقتضیات بازدیدی انجام شود و اقداماتی از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی کردن طیور انجام شود، شهرداری مدتی این قضیه را پیگیری کرد و در جلسات کارگروه، میدان احشام سبزوار که در 3 کیلومتری بود را برای ساماندهی فروشندگان پیشنهاد داد.
رئیس اداره دامپزشکی سبزوار دور بودن مسیر را یکی از علت های مهم عدم استقبال فروشندگان طیور عنوان کرد و گفت: این کار عملا اجرایی نشد و  قضیه ساماندهی فروشندگان در این میدان بلا تکلیف ماند تا نهایت دستور العملی از وزارت کشور در سال 85  رسید که در بحث بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان مصوبه ای تصویب و طبق آن شهرداری موظف شد در بحث جمع آوری فروشندگان طیور در اطراف شهر اقدامات در خور شانی را انجام دهد.
وی ادامه داد: از آن زمان مسئولیت جمع آوری این فروشندگان بر عهده شهرداری گذاشته شد و دامپزشکی که در راس این کار بود خارج شد و از آن زمان منتظر هستیم تا ببینیم شهرداری چه اقدامی انجام می دهد.
جغتایی با بیان اینکه حدود 2 سال است که شهرداری اقدامی برای جمع آوری فروشندگان  میدان اسرار انجام نداده اظهار داشت: از 2 ماه گذشته شهرداری با هماهنگی شورای شهر و دادستانی موضوع را به عنوان موضوع ستاد سد معبر و مزاحمت پیگیری کرد و ما هم اعلام کرد که اگر شهرداری بخواهد این قضیه را پیگیری کند همکاری لازم را خواهیم داشت.
رئیس اداره دامپزشکی سبزوار در ادامه گفت: در یکی از جلسات امام جمعه سبزوار تاکید کردند که باید تکلیف فروشندگان میدان اسرار سبزوار مشخص شود در نهایت دادستان با بیان اینکه ما کار بزرگی را در داخل شهر در مبارزه با دوره گردها، دست فروشان و پرنده فروشان شروع کرده ایم گفت: در آینده برای این موضوع برنامه ریزی خواهیم کرد اما فعلا امکان جمع آوری تمامی این افراد وجود ندارد.
وی با بیان اینکه مشخص کردن مکانی برای ساماندهی این فروشندگان در حیطه وظایف دامپزشکی نیست، اظهار داشت: این موضوع بر عهده شهرداری می باشد نظر بنده این است اگر مکان مشخصی برای فروشندگان میدان اسرار وجود داشته باشد تا این گروه به اشتغال بپردازند مسلما به کنار خیابان نخواهند آمد اگر جای آبرومندی وجود داشته باشد صد درصد استقبال می شود و سازمان هایی  از جمله شهرداری و فرمانداری حتما می توانند در این زمینه مشکل گشا باشند.
جغتایی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که اگر مرغ آلوده ای خرید و فروش شود و سلامت افراد را به خطر اندازد تکلیف چیست عنوان کرد: دامپزشکی مسئول سلامت همه طیور است از واکسیناسیون گرفته تا ضدعفونی و قرنطینه کردن طیور، ولی بنده می گویم تا زمانی که فروشندگان طیور در میدان اسرار ساماندهی نشوند دامپزشکی هیچ اقدامی برای واکسینه کردن طیور موجود در این میدان انجام نخواهد داد.
وی در پایان از شهرداری خواستار شد تا هرچه سریعتر جایگاه تعریف شده ای برای فروشندگان میدان اسرار مشخص نماید تا دامپزشکی بتواند اقداماتی در این خصوص انجام دهد.

رفع مشکل میدان اسرار عزم تمامی ادارات ذیربط را می طلبد
شهردار سبزوار با بیان اینکه تشکیل اداره میادین و سازماندهی مشاغل شهری در راستای حل مشکل سد معبر و فروشندگان دوره گرد بوده گفت: در بحث میادین و سازماندهی مشاغل مزاحم شهری خوشبختانه شهروندان سبزواری اثرات آنرا در سطح شهر مشاهده می کنند.
حسین مقصودی با اشاره به اینکه بحث جمع آوری پرنده فروشان در ضلع شمالی میدان اسرار دارای یکسری ویژگی هایی است که نباید از چارچوب قانونی خارج شود اظهار داشت: شهرداری سبزوار فقط در چارچوب قانون و به دستور مقام قضایی اقدام به جمع آوری پرنده فروشان می کند که این عمل چندین بار توسط شهرداری صورت گرفته است و فروشندگان طیور به صورت موقتی از این میدان جمع آوری شده اند.
وی افزود: به محض رفتن ماموران سد معبر دوباره فروشندگان به محل مراجعه می کنند و اقدام به سد معبر و فروش پرنده می کنند.
مقصودی با بیان اینکه  تنها راهکار قانونی این است که اداره دامپزشکی و شبکه بهداشت به عنوان شاکی خصوصی از این افراد شکایت کنند اظهار داشت: اداره دامپزشکی باید با پرنده فروشانی که به صورت غیر بهداشتی و غیر رسمی اقدام به کشتار در این منطقه می کنند به صورت قانونی برخورد کند و پرندگان را به کشتارگاه انتقال و در آنجا کشتار صورت گیرد .
 شهردار سبزوار با اشاره به اینکه شهرداری حداقل 3 مرتبه در هر ماه اقدام به جمع آوری پرنده فروشان در میدان اسرار سبزوار کرده است افزود:  باید پرنده فروشان را از منطقه جمع آوری کنیم.
مقصودی با بیان اینکه اگر پرنده ای در این منطقه خرید و فروش و  یا به صورت غیر رسمی کشتار شود تکلیف شهرداری چیست افزود: اداره دامپزشکی باید از طریق مراجع قضایی اقدام کند و با همکاری شهرداری پرندگان را به کشتارگاه های صنعتی تحویل دهد و از آنجایی که این افراد  قانون را رعایت نمی کنند و وارد حریم رفت و آمد عموم می شوند تنها راهکار وارد شدن شبکه بهداشت به این قضیه است.
وی با اشاره به اینکه آنها بر این باورند طی 20 تا 25 سالی که در این میدان خرید و فروش می کرده اند کسی نتوانسته این افراد را جابه جا کند گفت: شهرداری سبزوار به تنهایی راهکار قانونی ندارد تا با آنها برخورد کند پیشنهاد ما که قبلا نیز ارائه شده این است که محلی برای این افراد در میدان دام سبزوار در نظر گرفته شود و این افراد مانند دیگر فروشندگان دام در این محل مشغول بکار شوند ولی متاسفانه هنوز این پیشنهاد عملی نشده است.
شهردار سبزوار ادامه داد: در بحث مشاغل مزاحم شهروندان سبزواری هماهنگی بسیار مطلوبی با ستاد سد معبر داشته اند هر چند که این کار بطور صد درصد موفقیت آمیز نبوده ولی تا حدودی این کار عملی شده است.
 وی با بیان اینکه ماهیانه شهرداری مبلغی بالغ بر30 میلیون تومان برای نظم دادن به کسبه بی انضباط هزینه می کند گفت: این کار از نظر شرعی و قانونی مشکل دارد که شهرداری پول عوارض و پسماند را  از شهروندان و کسبه قانونمند دریافت کند و آنرا برای کسبه بی انضباط و فروشندگان دوره گرد که از حریم در نظر گرفته شده تجاوز می کنند هزینه کند.
مقصودی افزود: در بحث مشاغلی چون انگشتر فروشان و تسبیح فروشان نیز نیروی انتظامی باید وارد کار شود جمع آوری اینگونه مشاغل بر عهده شهرداری است ما در این قضیه با این افراد به عنوان کسانی که وارد حریم عمومی مردم شده اند برخورد می کنیم و پیگیری می کینم تا از طریق مراجع قضایی حکمی برای جمع آوری اینگونه افراد برای همیشه انجام گیرد .
 شهردار سبزوار در پاسخ به این سوال که نمی شود با تغییر طرح میدان اسرار این مشکل را برطرف کرد و مانع ورود فروشندگان شد گفت: اگر شهرداری اقدام به این طرح کند به مراتب انگشتر فروشان مکان دیگری را برای نشستن و فروش اجناس خود انتخاب می کنند تغییر طراحی میدان ایده جالبی به نظر نمی رسد شهرداری مکان های مشخصی را برای این قشر مشخص کرده است ولی متاسفانه از مکان های پیشنهاد شده استقبال چندانی نمی شود ولی باید مکانی پیدا شود تا این افراد به سمت آن هدایت شوند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که با توجه به تجربه موفق شما در بحث جمع آوری میوه فروشان آیا قصد تکرار آنرا در مورد فروشندگان میدان اسرار ندارید اظهار داشت : اگر حکم مراجع قضایی و حمایت نیروی انتظامی نبود شهرداری به تنهایی نمی توانست این کار مهم را انجام دهد انشا الله با همکاری ادارات  این برنامه را در نخستین جلسه ستاد سد معبر به عنوان پیشنهاد و لایحه در دستور کار خود قرار خواهیم داد تا میدان اسرار هم سامان یابد.
 
       
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


2 نظر در صف تاييد است.