گزارش سبزوار:

سبزوار آنلاين: گزارش از شهر سبزوار

گزارش

تاریخ گزارش: 27 ارديبهشت 1391 / کد مطلب: 2483 / بازدید: 2461 / اظهار نظر: 0


گزارشی از کارگروه صنعت و معدن شهرستان با حضور معاون وزیرگزارشی از کارگروه صنعت و معدن شهرستان با حضور معاون وزیر اولین کارگروه صنعت و معدن، اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان سبزوار در سال 91 با حضور مهندس صالحی نیا معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزارشد.
به گزارش سبزوارآنلاین معاون استاندار و فرماندار سبزوار در این جلسه ضمن معرفی شهرستان در حوزه های مختلف گفت: با بهره برداری از چند واحد صنعتی مثل سیمان  مردم این دیار دردولت نهم و دهم بارقه امید در این حوزه را مشاهده کرده اند. قاسم شعبانی عطار افزود: در جهت توسعه و بسترسازی صنایع بالا و پایین دستی و پتروشیمی اقدامات خوبی صورت گرفته که امیدواریم در 2 سال آینده شاهد تحول در صنعت سبزوار باشیم.
وی با بیان اینکه همه زیر ساخت ها و پتانسیل های لازم به ویژه نیروی انسانی توانمند جهت رونق صنعت آماده است اظهار داشت: تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، نیروگاه 500 مگاواتی و راه آهن می تواند به سرعت صنعتی شدن سبزوار بیفزاید. نماینده عالی دولت در شهرستان سبزوار سخت گیری های فراوان در پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران، تسهیلات سرمایه در گردش، عدم استمهال جرایم، درخواست وثیقه های سنگین و غیر مرتبط از سوی بانک ها و تعویض تکنولوژی واحد های صنعتی با توجه به هدفمند کردن یارانه ها را از مهمترین مشکلات صنعتگرا سبزواری دانست. 
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با بیان اینکه بروکراسی سرمایه گذاری و اخذ موافقت اصولی بخش صنعت به ویژه اخذ تسهیلات بانکی خیلی پر پیچ و خم، دشوار و طولانی است گفت: انتظار می رود با رویکرد دکتر احمدی نژاد که تسهیل در بروکراسی هاست این معضل بخش صنعت هم برطرف شود. دکتر محمدرضا محسنی ثانی با اشاره به اینکه مصوبه احداث نیروگاه 500 مگاواتی سبزوار در پیچ و خم بروکراسی گیر کرده گفت: حداقل 3 سال است که ده ها جلسه با مسئولین برگزار کردیم وشاید برخی اوقات از روش و منش شخصیتی و اخلاقی خودم با مسئولین گذر کردم اما هنوز به نتیجه نرسیده است. وی با انتقاد مجدد از بروکراسی موجود در بخش صنعت  اظهار داشت: براستی چرا با وجود پیگیری های فراوان برای احداث این نیروگاه که مصوبه دولت است و 5 سال است از آن می گذرد هر روز با مشکلی جدید مواجه می شود. 
محسنی ثانی با تاکید بر اینکه باید تسهیل بروکراسی بخش صنعت انجام گیرد گفت: 97 درصد واحدهای صنعتی سبزوار که وضعیت بحرانی دارند با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند که ناشی از  سیاست های غلط اقتصادی است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه از سیاست های بنگاه های زودبازده اقتصادی انتقاد کرد و گفت: با قطع شدن تسهیلات ضربه مهلکی به قشر عظیم صنعت و تولید وارد شد و باعث شد که به جای کارگاه و کارخانه سر از دادگاه و بخش آی سی یو بیمارستان ها در بیاورند. محسنی ثانی از مهندس صالحی خواست تا به نشانه احترام و همراه شده با عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بروکراسی اداری این بخش به حداقل برسد. وی همچنین از معاون وزیر نسبت به ایجاد نماینده گمرک در سبزوارو تفویض اختیارات بیشتر به بانک صنعت و معدن سبزوار در خواست هایی را مطرح کرد.
رمضانعلی سبحانی فر منتخب مردم سبزوار در مجلس نهم هم طی سخنانی ابراز امیدواری کرد بارفع مشکلات بخش صنعت شاهد شکوفایی این بخش باشیم. وی خواستار توجه بیشتر به واگذاری بسته های حمایتی هدفمندی یارانه ها  و سرمایه در گردش  به واحدهای صنعتی شد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم گفت: مراحل تصویب طرح های آمایشی سبزوار پایان یافته است و برخی از این طرح ها قسط اول تسهیلات خود را آغاز کرده اند. پیش بینی می شود با بهره برداری از طرح های آمایش و چند طرح بزرگ دیگر در سبزوار حدود 10 هزار نفر در حوزه صنعت مشغول به کار شوند . راضیه علیرضایی با بیان اینکه  سبزوار دیرینه تجاری دارد  و در اسناد تاریخی سبزوار شهری کشاورزی عنوان شده گفت: سبزوار دیرینه طولانی در بخش صنعت ندارد و موضوعات صنعت در سبزوار جدید است. وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر در بخش کشاورزی صنعتی 500 میلیارد تومان در سبزوار، جوین، جغتای سرمایه گذاری ثبت شده و  500 میلیارد تومان هم جواز تاسیس صادر شده داریم.
 علیرضایی با اشاره به اینکه 160میلیارد تومان سرمایه کلی پروژه صنعتی فعلی سبزوار است گفت: برای این طرح ها به 23 میلیون یورو تسهیلات ارزی نیازمندیم که باید با برگزاری جلسات در شهرستان، وزارتخانه یا مجلس برگزار کنیم تا این مبلغ را اخذ کنیم.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه وضعیت فعلی سبزوار نوید دهنده تغییر وضعیت اقتصادی در این شهرستان بزرگ است اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخصه سبزوار، وجود منابع مالی مناسب نزد بخش خصوصی و تجاری این شهرستان است که امیدواریم بخش صنعت از بخشی از این سرمایه های مردمی استفاده کند.
علیرضایی سپس به بخش معدن در سبزوار پرداخت و یکی از موضوع های کلیدی که باید به آن توجه بیشتری شود را معادن این شهرستان دانست. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن سبزوار مورد تائید سازمان در استان می باشد خواستار حمایت سرمایه گذاران سبزواری از سوی سازمان زمین شناسی شد.
وی از مسئولان سبزوار خواست تا از پتانسیل های واحدهای بزرگ شهرستان برای سامادندهی شبکه های تولید در بنگاه های کوچکتر  استفاده کنند.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم اظهار داشت: در سالی که به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی از سوی رهبر انقلاب مزین شده است حمایت از تولید ملی وظیفه همگانی است.
مهندس  محسن صالحی نیا به تشکیل کارگروه تولید ملی با حضور وزرا ی دولت اشاره کرد و گفت: تا کنون با اعضای  کارگروه چند جلسه برگزار کردیم و در مورد مسائل مختلف از جمله نقدینگی و تسهیلات و اصلاح ساختاری واحدهای صنعتی و تولیدی بحث کردیم و محورهای میان مدت ترسیم و در نهایت تصمیماتی گرفتیم. وی با اشاره به اینکه با همه مشکلات موجود کشور در بسیاری از شاخص ها رشد داشته ایم از صاحبان صنایع خواست تلاش کنند و برای رفع مشکلات از توان خود نیز استفاده بهینه راببرند. وی با تائید بر سخت گیری بانک ها جهت پرداخت تسهیلات گفت: به دلیل محدودیتموجود، منابع باید در جایی صرف شود که حتما برگشت پذیر باشد. مهندس صالحی نیا از عزم همه مسئولین جهت توجه ویژه به بخش تولید خبر داد و تصریح کرد پیشنهاد دادیم که 2 در صد سپرده بانک صنعت و معدن و یک درصد سپرده بانک کشاورزی نزد بانک مرکزی برای  کمک به نقدینگی در اختیار  واحدهای صنعتی قرار گیرد. وی همچنین اضافه کرد: فرآیندهای حمایتی بخش صنعت مقطعی است و سرمایه گذاران باید وضعیت خود را با شرایط  وز و تکنولوژی نوین تطبیق دهند.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت که سبزواری است برای رونق صنعت سبزوار عنوان کرد: توسعه باید بر اساس ظرفیت های منطقه ای انجام شود بنابراین پیشنهاد می کنم پیشنهادات و اهداف میان مدت برای بخش فرآوری معدنی، نفت و گاز و صنایع پتروشیمی که قابلیت اجرایی دارند مشخص شود تا با کار ویژه و منابع اجرایی شود.    سرپرست اداره صنایع و معادن, مدیر خانه صنعت و معدن، مدیر عامل شهرک صنعتی سبزوار و تعدادی از صاحبان صنایع از دیگر سخنرانان جلسه بودند.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از این چلسه از چند واحد صنعتی از نزدیک بازدید کرد.اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.