گزارش سبزوار:

سبزوار آنلاين: گزارش از شهر سبزوار

گزارش

تاریخ گزارش: 1 مرداد 1391 / کد مطلب: 2573 / بازدید: 7614 / اظهار نظر: 4


گزارشی از حرکت لاک پشتی گازرسانی به روستاهای سبزوارگزارشی از حرکت لاک پشتی گازرسانی به روستاهای سبزوار شهرستان سبزوار یکی از پر جمعیت ترین  شهرستان های استان خراسان رضوی است که پس از مشهد مقدس بزرگ ترین شهرستان استان نیز محسوب می شود. سبزوار دارای 219 روستای دارای سکنه است که در حال حاضر فقط اهالی 24 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.
به گزارش سبزوار آنلاین عقب ماندگی این شهرستان در برخورداری از گاز طبیعی مربوط حالا نیست و به سال های گذشته برمی گردد به زمانی که سبزوار در انتهای شبکه گازرسانی در این منطقه کشور بود اما بهره برداری از خط 48 اینچ گاز پارچین به سنگ بست در آذر ماه سال 1389 كمبودها و احتياجات آتي گاز در منطقه شمال شرق کشور به ویژه استان های سمنان، مازندران، گلستان، خراسان رضوي، خراسان شمالي و خراسان جنوبي را تأمين كرد و پس از این بود که مسئولان عالی رتبه شهرستانی و استانی وعده دادند که شهرها و روستاهای سبزوار گازرسانی می شوند و این شهرستان از انتهای جدول میزان برخورداری استان به رتبه های بالا منتقل می شود.

وعده هایی که محقق نشد
گر چه طرح های گازرسانی زیادی در بخش های مختلف سبزوار در حال اجراست اما روند پیشرفت آنها رضایت بخش نیست و با توقعات بوجود آمده برای روستائیان  و قول های داده شده  سازگاری ندارد. حال بررسی کوتاهی به وضعیت گازرسانی به روستاهای سبزوار می کنیم.

بخش مرکزی
بخش مرکزی سبزوار بهمن ماه 1389 شاهد حضور استاندار خراسان رضوی و مدیر کل شرکت گاز استان بود. محمود صلاحی و معراجی نیا در این سفر  طی مراسمی کلنگ گاز رسانی به  9 روستای بخش مرکزی سبزوار را در روستای استیر به زمین زدند. در این مراسم مدیر عامل شرکت گاز در جمع زیاد اهالی استیر که فکر می کردند در آینده ای نزدیک دیگر از مشکلات صف نفت سفید و کمبود کپسول گاز مایع رهایی می یابند از نهضت گازرسانی به روستاهای سبزوار خبر داد و گفت: تا پایان سال 90 سبزوار در بحث گازرسانی به روستاها به صدر جدول شهرستان های برخوردار می رسد. معراجی در آن مراسم وعده های دیگری نیز داد: گازرسانی اهالی 9 روستای بخش مرکزی و  جشن گازرسانی به 60 روستای بالای 25 خانوار که در فاصله 15 کیلومتری شبکه گاز واقع شده اند در هفته دولت سال90، صحبتی که با گذشت زمان هرگز عملی نشد.
بخشدار مرکزی سبزوار در این باره می گوید:  بخش مرکزی دارای 44 روستای بالای 20 خانوار است که تا کنون مردم 18 روستا از نعمت گاز بهره مند شده اند. محمد معلمی افزود: عملیات گازرسانی به 9 روستای دیگر بخش  از بهمن ماه سال 89 با حضور استاندار محترم آغاز شده که با وجود اعلام هفته دولت سال گذشته جهت بهره برداری از این پروژه ها،  هنوز عملیات گازرسانی به این روستاها تمام نشده است. وی با بیان اینکه عملیات گازرسانی به این روستاها با گذشت 17 ماه به طور میانگین 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اظهار داشت: کمترین عملیات انجام شده در روستای حسین آباد گنجی و بیشترین پیشرفت در روستاهای کسکن و گودآسیاب است که عملیات شبکه گازرسانی داخل روستا خاتمه یافته است. معلمی با اشاره به اینکه عملیات گازرسانی به روستاها نسبت به چند سال قبل کند شده است تصریح کرد: با بهره برداری از این پروژه ها و همچنین گازرسانی به روستاهای علی آباد و دولت آباد که در مسیر خط انتقال بخش ششتمد واقع شده اند تعداد روستاهای بهرمند از گاز طبیعی این بخش به 29 روستا خواهد رسید. وی با بیان اینکه مدیر عامل شرکت گاز استان سال  گذشته را سال جشن گازرسانی به روستاها نامگذاری کرده بودند گفت: در بخش مرکزی روستاهایی مانند افچنگ که 500 خانوار جمعیت دارد از نعمت گاز طبیعی محروم است البته تعداد روستاهای بالای 100 خانوار هم که گازرسانی نشده اند کم نیستند. معلمی ابراز امیدواری کرد که عملیات گازرسانی به 9 روستای این بخش تا قبل از زمستان پایان یابد و مردم در فصل سرما از این نعمت خدادادی بهرمند شوند.


بخش ششتمد
درست زمانی که قرار بود اهالی روستاهای بخش مرکزی از نعمت گاز طبیعی بهرمند شوند که متاسفانه محقق نشد، کلنگ زنی گازرسانی به شهر ششتمد و 12 روستای علی آباد سید رحیم، بجدن، حسن آباد ده زمین، عزیزآباد، سررود، کیذقان، پادر، حسین آباد، ابراهیم آباد و جنبذ، کلاوشک و ثقیه انجام شد. سرپرست اداره گاز سبزوار در آن مراسم گفت: ظرف 2 ماه آینده از شبکه انتقال ششتمد بهره برداری خواهد شد و با گاز دارشدن ایستگاه CGS ششتمد عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای این شهرآغاز می شود. حال با گذشت بیش از 10 ماه هنوز نه خبری از گازرسانی به شهر ششتمد هست نه خبری از گازرسانی به روستاهای این بخش.
بخشدار ششتمد در رابطه با پروزه های گازرسانی به خبرنگار ما گفت: کار خط انتقال گاز به شهر ششتمد پایان یافته و ایستگاه تقلیل فشار نیز نصب گردیده است.
مهدی ترمئی بابیان اینکه از چند روز گذشته پیمانکاران مشغول عملیات اجرای شبکه داخلی شهر ششتمد می باشند گفت: هنوز اقدام قابل توجهی برای روستاها صورت نگرفته است و فقط کارهای اولیه مانند تملک زمین های مسیر شبکه انتقال و انتخاب پیمانکار انجام شده است.
وی در ادامه گفت: بخش ششتمد که در سفر چهارم رئیس جمهور محترم به خراسان رضوی به شهرستان ارتقاء یافت دارای 48 روستا است که هنوز تمامی این روستاها از جمله روستاهای شامکان با حدود 788 خانوار، تندک با 488 ، مچ با 412 و طرسک با 398  خانوار از نعمت گاز بی بهره اند.
بخشدار ششتمد از مدیر عامل شرکت گاز استان در خواست کرد که  گازرسانی به 30 روستای دیگر این بخش که در فاصله 15 کیلومتری از شبکه واقع شده اند در سال 91 انجام گیرد.  وی همچنین از معراجی خواست که روستاهای دهستان شامکان و چند روستای دیگر از دهستان قلعه میدان از طریق خط انتقال روستای ریوش بردسکن از گاز طبیعی بهره مند شوند.

بخش روداب
بزرگترین بخش شهرستان سبزوار هم در بحث گازرسانی چندان وضعیت مناسبی ندارد. عملیات اجرایی خط انتقال گاز به شهر روداب و 6 روستای برآباد، شمس آباد، دروک، دامرود، ملوند و تسبند  شهریور ماه سال گذشته آغاز شد اما پس از چند ماه از شروع کار بخشدار روداب از روند پیشرفت کار انتقاد کرد و مدعی بود که این پروژه نسبت به پروژه گازرسانی ششتمد عقب تر است که پس از پیگیری های معاون استاندار و فرماندار سبزوار و نمایندگان مجلس مدیر پروژه برکنار شد و فرد دیگری جایگزین شد.
حال پس از گذشت  10 ماه بخشدار روداب می گوید: عملیات خط انتقال گاز به روداب که قرار بود طی 240 روز به اتمام برسد  هفته گذشته با تاخیر چند ماهه پایان یافته که هنوز گاز در شبکه تزریق نشده و آزمایش های لازم انجام نگرفته است. محمود شم آبادی به پیگیرهای خود با مسئولان شهرستانی و استانی اشاره کرد و گفت: طی روزهای آینده تزریق گاز به شبکه انجام خواهد شد. وی همچنین از انتخاب پیمانکار و تجهیز کارگاه اجرای شبکه داخل شهر روداب و شبکه های روستاهای شمس آباد، دامرود و دروک خبر داد و تصریح کرد: مقرر شد چند اکیپ کار اجرای شبکه ها را انچام دهند تا قبل از فصل بارندگی کار حفاری ها خاتمه یابد. شم آبادی با بیان اینکه 41 روستا از 63 روستای بخش روداب بالای 25 خانوار جمعیت دارند بیان کرد: گازرسانی به 6 روستای این بخش باید حداکثر ظرف سال ماه آینده به پایان برسد هرچند امیدواریم که اهالی شهر روداب و روستاهای شمس آباد، دامرود و دروک که فاصله چندانی با روداب ندارند زمستان امسال از گاز طبیعی بهره مند شوند.  

بخش داورزن
داورزن هم مانند ششتمد که در سفر چهارم دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور به شهرستان ارتقاء یافته است تنها شهر سبزوار است که مردم آن  از نعمت گاز بهره مند هستند. البته نباید گازرسانی به این شهر داورزن  و روستای مزینان را بی ربط با سفر منوچهر نوذری وزیر وقت نفت دولت نهم به مزینان زادگاه دکتر شریعتی در سال 1388 دانست. نوذری در آن سفر در جمع مردم مزینان وعده اجرای چند پروژه عمرانی و خدماتی را به مردم بخش داد که گازرسانی به شهر داورزن و روستای مزینان از جمله آنهاست. بخشدار داورزن که رضایت بیشتری از بابت گازرسانی به روستاهای بخش تحت مدیریتش دارد می گوید: همزمان با بهره برداری از گازرسانی به شهرداورزن و روستای مزینان در دهه فجر سال 89 کلنگ گازرسانی به روستاهای کاهک، بهمن آباد، سویز، غنی آباد و کلاته مزینان به زمین زده شد. عباس شم آبادی ادامه داد: هر چند قرار بود مردم این روستاها زمستان سال گذشته  از گاز طبیعی استفاده کنند اما با چند ماه تاخیر این امر محقق شد و از ابتدای امسال روستائیان از این حامل انرژی بهره مند شدند. وی از گازرسانی به 4 روستای مهر، صدخرو، کوشباغ، طزر و بهانگر خبر داد و گفت:  کلنگ زنی این روستاها نیز همان سال 89 به زمین زده شد اما کار اجرایی از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و قرار شده ظرف 9 ماه کار پایان یابد در حال حاضر هم اجرای شبکه داخل روستاها 80 درصد  و خط انتقال حدود 40پیشرفت فیزیکی دارد.  
وی در ادامه با بیان اینکه بخش داورزن دارای 42 روستا است و ان شاء ا... اگر مشکلی در روند کار گازرسانی به وجود نیاید تعداد روستاهای بهرمند از گاز امسال به 11 روستا خواهد رسید  خواستار گازرسانی به دیگر روستاهای بخش شد. شم آبادی با بیان اینکه طبق قانون روستاهایی که در فاصله 15 کیلومتری از شبکه گاز واقع شده اند گازرسانی می شوند اظهار داشت: روستای ریوند با بیش از 480 خانوار در فاصله کمتر از 15 کیلومتر از شبکه گاز واقع شده که انتظار می رود مسئولان شرکت گاز استان نسبت به گازرسانی به این روستا اقدام نمایند.   
هر چند طی سال های گذشته مسئولین بارها در سخنان خود  از نهضت گازرسانی در شهرستان سبزوار یاد کردند اما با روند کند و طولانی شدن پروژه ها  این نهضت تاکنون محقق نشده است. 
ضریب بهرمندی ناچیز اهالی شهر ها وروستاهای سبزوار و تاخیر در روند  پروژه های گازرسانی مسئله ای است که تمام مسئولین از آن باخبر هستند. نکته ای که باید به برخی از مسئولان یادآوری کنیم این است که در حال حاضر 24 روستای سبزوار از گاز طبیعی استفاده می کنند و  هنوز عملیات گازرسانی به 2 شهر و 34 روستای دیگر  به پایان نرسیده  و ادامه دارد  باید منتظر ماند و دید که آیا شهروندان ششتمدی و رودابی و روستائیان پائیز و زمستان  امسال از نعمت گاز  بهره مند خواهند شد یا باید برای چندمین بار منتظر بمانند و ببینند که  وعده مسئولین  کی عملی خواهد شد.
اظهار نظر

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


با تشکر از همین حرکمت لاک پشتی و نمه نمه ...اگه همین لا پشتم کامل وای ایسته دست مون به کجا بنده ...به امید خدا این زمستان یا جشن گاز کشون داریم ...یا ..ایشالا گاز رسون